LHO, Συμμετοχικός Σχεδιασμός και Ανάπτυξη ενός Τοπικού Παρατηρητηρίου Υγείας: για το κοινό καλό και τη βιωσιμότητα των πόλεων και των κοινοτήτων...
"Αυτός ο <ιστοχώρος> συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση. Το περιεχόμενό του αποτελεί αποκλειστική ευθύνη του < ΕΟΕΣ Αμφικτυονία > και δεν αντανακλά απαραίτητα τις απόψεις της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
Το Εργο
Τοπικο Παρατηρητηριο Υγειας
![](thpicxc.php?w=1919&h=1280&image=/uplds/image2-1.jpeg)
Ο ΣΤΟΧΟΣ
H υπεράσπιση της υγείας με την ενεργό συμμετοχή και δράση των πολιτών
![](thpicxc.php?w=700&h=840&image=/uplds/image0 (2)-0.jpeg)
![](thpicxc.php?w=700&h=840&image=/uplds/image16-0.jpeg)
Η τοπική αυτοδιοίκηση πρέπει να λάβει μέτρα με τους εξής τρόπους:
![](assets/imgs/serv-icons/0.png)
Σε τοπικό επίπεδο
μέσω πρωτοβουλιών και συνεργασιών, θα διερευνηθεί και θα καθοριστεί η έννοια του "υγιούς τόπου" (πόλη/αγροτική περιοχή), η σχέση μεταξύ του περιβάλλοντος και της υγείας του ατόμου, της οικογένειας και των ευπαθών ομάδων, οδηγώντας στην προώθηση ολοκληρωμένων δράσεων και πολιτικών υγείας
![](assets/imgs/serv-icons/1.png)
Σε υπερ-τοπικό επίπεδο
όπου θα διερευνήσει, θα αξιολογήσει και θα συμμετάσχει ενεργά σε δράσεις και πρωτοβουλίες που σχετίζονται με την υγεία.
![img](assets/imgs/ppt-img/euro-imgs-4.jpg)
![img](assets/imgs/ppt-img/euro-imgs-3.jpg)
![img](assets/imgs/ppt-img/euro-imgs-2.jpg)
![img](assets/imgs/ppt-img/euro-imgs.jpg)
‘Αυτός ο ιστοχώρος συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση. Το περιεχόμενό του αποτελεί αποκλειστική ευθύνη του ΕΟΕΣ Αμφικτυονία και δεν αντανακλά απαραίτητα τις απόψεις της Ευρωπαϊκής Ένωσης.’